ČP_objavljuje

Akcija speleo čišćenja

Posted on Posted in Izleti, Speleološki

Rujan nam je obilježen hvalevrijednim akcijama čišćenja okoliša,                                                                                                                                                        pa tako i speleološki odsjek Hpd Sniježnice ima čast po prvi puta biti dio priče inicijative “Čistog podzemlja” i to kroz čišćenje Gizmotove špilje u Popovićima (Konavle).

Naše društvo prema svom statutu ima za cilj organizirati djelatnosti na zaštiti prirode i čovjekovog okoliša, skrbi o očuvanju i  zaštiti speleoloških objekata te prirodnih objekata i pripadajućih okolnih područja  nužnih za provođenje speleoloških aktivnosti. Društvo sukladno raspisanom javnom pozivu od strane Zagrebačkog speleološkog saveza u suradnji s inicijativom Čisto podzemlje, ima za cilj očistiti speleološki objekt u selu Popovići u Konavlima (42.528693, 18.331048) ukupne dubine 43m, te dužine 115m. Špilja se nalazi u neposrednoj blizini trase bivše željezničke pruge (kolno pristupačno), 400m zračne udaljenosti od reciklažnog dvorišta Konavle. Ulazni dio objekta je uvelike zagađen otpadom vrste: plastični kućanski predmeti, bijela tehnika, tkanina i slično.
Ovim putem pozivam članove svih odsjeka da se priključe prvoj akciji čišćenja. Speleolozi će čistiti ulaznu kosinu špilje, dok će članovi ostalih sekcija čistiti ulaz na način da se smeće puni u vreće koje se potom nose 60 metara do kontejnera kojeg će prethodno djelatnici Čistoće i zelenila Konavle donijeti na štreku. Također će nam pred akciju prokositi put do špilje.
Akcija će se odvijati u subotu 03.10.2020. s početkom u 08:00, a po potrebi i vikend nakon. Naravno s obzirom na vremenske prilike moguće su i neke promjene.
Molimo sve koji se žele priključiti da se jave putem maila kako bi mogli što bolje planirati sredstva koja su osigurana kroz projekt.
Nema nas đe ne dođemo!   :)))