stje2019grupna

Stjepandan 2019, obljetnica prvog uspona

Posted on Posted in Istaknute vijesti, Izleti, Putopisi

Stjepandan (26.12.) je važan datum za dubrovačko planinarstvo jer se na taj datum 1928. godine organizirao prvi službeni planinarski uspon na Sniježnicu tj na vrh Sv Ilija (1234 m/nv). Četverosatni uspon davne 1928. počeo je u Mihanićima do kojeg se u to vrijeme stizalo vlakom a zatim pješke uzbrdo preko Kune do vrha. Velike zasluge za taj uspon na Sniježnicu kao i za razvoj planinarstva u našim krajevima ima pomorski kapetan sa Sušaka Đuro Pany koji je kao član Hpd Matica iz Zagreba okupio zaljubljenike u planinarenje i osnovao podružnicu u Dubrovniku. Mi danas do Mihanića ne stižemo vlakom već automobilima a onda kao u dobra stara vremena pješke do vrha starom stazom.

Usprkos prohladnom ali sunčanom vremenu dvadesetak članova Hpd Sniježnice sudjelovalo je na tradicionalnom usponu Hpd-a Dubrovnik na najvisočiji vrh naše županije i tako obilježilo 91 obljetnicu od prvog službenog pl. uspona. Uspon je obilježilo prohladno vrijeme sa čestim udarima vjetra pogotovo na sjevernoj strani planine. Na vrhu, pred kapelicom vremenski uvjeti bili su puno ugodniji. Osunčana zavjetrina iznad Konavoskog polja iskorištena je za izležavanje i opuštene planinarske priče začinjene pokojim božićnim kolačićem i toplim čajem. Navodno se iz pravca polja mogao na trenutke osjetiti i miris zelene menestre, koja se ovih dana u Konavlima naveliko spravlja zbog tradicionalne manifestacije “Mirisi Božića u Konavlima” : ))) Dok su neki pokušali namirisati menestru neumorni kućni ljubimci naših članova skakutali su uokolo tražeći “plijen” tijekom marende na 1234 m nadmorske visine. Oštro burno vrijeme omogućilo je dobar pogled na polje, morsku pučinu i u dubinu prema vrhovima  bosanskohercegovačkih i crnogorskih planina. Grupni foto session naravno nije izostao ni ovaj put. Nakon fotografiranja pored kapelice uslijedio je i povratak nazad.

Nema nas đe ne dođemo!   🙂

Foto:

stj (0)

stj (2)

stj (3)

stj (4)

stj (5)

stj (6)

stj (7)

stj (8)

stj (9)

stj (10)

stj (11)

stj (12)

stj (14)

stj (15)

stj (16)

48381241_2075458075878736_6650069753282953216_o